Gubitak sluha je nažalost veoma česta pojava, i obično se dešava u starijem dobu. Međutim ovo stanje može pogoditi i mlađu populaciju, ali i decu.
Sluh je jedan od najbitnijih čula koje imamo, jer nas povezuje sa ostatkom sveta. Kada dođe do ovog stanja, mozak pokušava da kompenzuje nesposobnost slušanja i zato troši više energije koja je potrebna za aktivno razmišljanje i pamćenje. Znaci oštećenja sluha su obično postepeni, i najvažnije je brzo reagovati.
Ljudi koji gube sluh imaju veći rizik od nastanka demencije, jer ovo stanje dovodi do društvene izolovanosti.
Postoji nekoliko vrsta gubitka sluha, a u nastavku teksta pročitajte koji su mogući uzroci, i koja je procedura lečenja!
Problemi u spoljašnjem ili srednjem uhu
Konduktivni gubitak sluha je bilo koji problem koji se nalazi u spoljašnjem ili srednjem uhu. On ometa sprovođenje zvuka ka daljim organima koji nam pomažu da čujemo.
Postoji nekoliko uzroka koji mogu dovesti do ove vrste oštećenja sluha, a neki od njih su:
- skupljanje ušnog voska – koje se lako leči odlaskom kod lekara koji će očistiti ušni kanal
- oštećenje bubne opne – obično nastaje zbog mehaničkih povreda i stranog tela koje je gurnuto u uvo, ali se može dogoditi i zbog glasnog zvuka kao što su eksplozije ili pucanje iz vatrenog oružja. Bubna opna obično zaraste u roku od 3 meseca, ali lekar može prepisati kapi ili antibiotike.
- oštećenje srednjeg uha usled infekcije – najčešće deca pate od infekcije srednjeg uha, a ovo stanje se leči antibioticima. Viruške i bakterijske infekcije obično idu ruku pod ruku, tako da se potrudite da se zaštitite od virusa na poslu.
- prisustvo tečnosti u srednjem uhu
- okoštavanje kostiju u srednjem uhu koje se obično leči operacijom
Problemi u unutrašnjem uhu
Senzoneuralni gubitak sluha uzrokuju problemi u unutrašnjem uhu. Do ovog stanja dolazi usled oštećenja senzornih ćelija, a takođe se naziva i nervna gluvoća.
Ova vrsta gubitka sluha može biti blaga, umerena, ozbiljna i apsolutna. I dalje možete čuti neke tonove, ali mogućnost da se čuje potpuni rang zvuka izostaje. Na primer, osoba sa ovom vrstom problema može i dalje da čuje glasan plač bebe ili škripu guma, ali visoki tonovi kao što je pesma prica se ne mogu čuti.
Uzroci ovog stanja mogu biti razni, a neki od njih su:
- posledica starosti – ovo je glavni razlog svih tipova nagluvosti
- genetička predispozicija – bebe se mogu roditi sa ovim stanjem ili ga razviti kasnije u životu
- autoimune bolesti
- lekovi – neki lekovi koji se koriste u lečenju raka mogu prouzrokovati senzoneuralni gubitak sluha
- prevelika buka
- tumori
- neurološke bolesti kao što je multipla skleroza
Ova vrsta gubitka sluha se ne može izlečiti hirurškim putem, a pacijentima koji imaju blagi, ozbiljni ili umereni nivo ovog stanja slušni aparat može pomoći.
Ovo stanje može izazvati depresiju i društvenu izolovanost, a najvažnije je odmah potražiti lekarsku pomoć čim primetite da slabije čujete na jedno ili na oba uha.
Mešoviti i neuralni gubitak sluha
Mešoviti gubitak sluha je stanje koje nastaje kada ujedno postoji problem i u unutrašnjem, ali i u srednjem ili spoljašnjem uhu. Rešenje za ovakav problem može biti slušni aparat ili kohelearni implant.
Kohelearni impalnt se koristi kod osoba koje imaju teško ili totalno oštećenje sluha, i umnogome olakšavaju život. Ova vrsta implanta se može koristiti i kod dece i kod odraslih, a funkcioniše tako što sprovodi električne signale direktno do slušnog nerva.
Iako je ovaj implant jako koristan za sve koji imaju oštećenje sluha, ne može se predvideti u kojoj meri će biti od koristi za onog ko ga ugradi. Ipak, postoji nekoliko uslova koji tome mogu doprineti:
- impalnt se preporučuje deci, i kod odraslih koji su u mlađim godinama, jer se pokazalo da na njima bolje deluje
- deca i odrasli koji imaju razvijeni govor će više imati koristi od ovog implanta jer će bolje razumeti jezik, i komunikacija će im biti lakša
- ako je prošlo previše vremena od gubitka sluha, rad ovog implanta će možda biti ograničen
Kada je u pitanju neuralni gubitak sluha, to podrazumeva da je slušni nerv odsutan ili je oštećen. Ovo stanje je trajno i u pitanju je apsolutni gubitak sluha. Slušni aparati i druga pomagala ne mogu biti od pomoći u ovom slučaju.
Sluh se ispituje pomoću elekroakustičnih aparata koji emituju tonove, razne visine i trajanja, a ovo ispitivanje se vrši u prostorijama koje su zvučno izolovane. Lekar će pomoću ovog testa odrediti tačno mesto i nivo oštećenja sluha, a onda će vam reći moguća rešenja i vrstu aparata koji vam može biti od pomoći.
Neke vrste oštećenja se mogu ublažiti ako se otkriju na vreme, tako da je poseta lekaru u ranim fazama ovog oboljenja veoma korisna!