Većina vlasnika kuća koji imaju toplotne pumpe koriste ih za grejanje i hlađenje svojih domova. Međutim, toplotne pumpe se takođe mogu koristiti za zagrevanje vode ili kao samostalni sistem za zagrevanje vode, ili kao kombinovano grejanje vode i sistem za klimatizaciju prostora.
Kako toplotne pumpe rade
Grejači vode u toplotnoj pumpi koriste električnu energiju za prenošenje toplote s jednog mesta na drugo, umesto da ravnomerno proizvode toplotu. Prema tome, one mogu biti dva do tri puta energetski efikasnije od konvencionalnih električnih grejača za vodu. Da bi pomerili toplotu, toplotne pumpe rade kao frižider u obrnutom smeru.
Dok frižider izvlači toplotu iz kutije i baca ga u okolnu prostoriju, samostalni bojler toplotne pumpe izvlači toplotu iz okolnog vazduha i ubacuje ga, pri višoj temperature, u rezervoar za zagrevanje vode.
Postoji više opcija. Možete da kupite samostalni sistem za grejanje toplotne pumpe kao integrisanu jedinicu sa ugrađenim rezervoarom za vodu i rezervnim grejnim elementima. Sa druge strane, možete instalirati toplotnu pumpu za rad sa postojećim konvencionalnim bojlerom za skladištenje vode.
Gde postaviti toplotne pumpe
Grejači toplotne pumpe zahtevaju instalaciju na lokacijama koje ostaju u opsegu od 4.4º-32.2ºC tokom cele godine i obezbeđuju najmanje 28.3 kubnih metara vazdušnog prostora oko bojlera. Prohladni izduvni vazduh se može isprazniti u prostoriju ili na otvorenom. Postavite ih u prostor sa viškom toplote, kao što je prostorija za peći. Grejači vode toplotne pumpe neće raditi efikasno u hladnom prostoru. Oni imaju tendenciju da rashlađuju prostor u kojem se nalaze. Takođe možete da instalirate sistem toplotne pumpe vazdušnog izvora koji kombinuje grejanje, hlađenje i zagrevanje vode – toplotne pumpe vazduh voda. Ovi kombinovani sistemi izvlače toplotu iz zatvorenog vazduha u zimskom periodu i iz vazduha u zatvorenom prostoru tokom leta. Pošto uklanjaju toplotu iz vazduha, bilo koji tip sistema toplotne pumpe vazdušnog izvora radi efikasnije u toploj klimi.
Domaćini prvenstveno postavljaju geotermalne toplotne pumpe odnosno pumpe koje izvlače toplotu iz zemlje tokom zime i iz unutrašnjeg vazduha tokom leta za grejanje i hlađenje svojih domova. Za zagrevanje vode, možete dodati toplotni grejač u sistem geotermalne toplotne pumpe. Ova topla voda zatim cirkuliše kroz cev do rezervoara za skladištenje vode u kući.
Uređaji za grejanje su takođe dostupni za grejanje vode bez grejanja.
Odabir grejača toplotne pumpe
Sistemi grejača toplotne pumpe obično imaju veće početne troškove od konvencionalnih grejača za skladištenje vode. Međutim, oni imaju niže operativne troškove, što može nadoknaditi njihove veće cene kupovine i instalacije.
Pre kupovine sistema za zagrevanje vode toplotne pumpe, takođe treba da razmotrite sledeće:
- Ocena veličine i prvog sata
- Vrsta goriva i raspoloživost
- Energetska efikasnost (faktor energije)
- Ukupni troškovi
Instalacija i održavanje
Pravilna instalacija i održavanje vašeg sistema za grejanje vode toplotne pumpe može da optimizuje njegovu energetsku efikasnost.
Pravilna instalacija zavisi od mnogih faktora. Ovi faktori uključuju tip goriva, klimu, lokalne zahteve za građevinske propise i sigurnosna pitanja. Zbog toga je najbolje da kvalifikovan instalater vodovoda i grejanja instalira toplotnu pumpu.
Uradite sledeće prilikom izbora kvalifikovanog stručnjaka:
- Zahtevanje procene troškova u pisanoj formi
- Tražite reference
- Proverite kompaniju u vašem okruženju
- Proverite da li će kompanija dobiti lokalnu dozvolu ako je to potrebno i da razume lokalne građevinske propise.
Periodično održavanje bojlera može značajno produžiti vek trajanja bojlera i smanjiti gubitak efikasnosti. Pročitajte uputstvo za upotrebu specifičnih preporuka za održavanje.
Poboljšanje energetske efikasnosti
Kada je bojler pravilno instaliran i održavan, pokušajte sa nekim dodatnim strategijama za uštedu energije kako biste smanjili račune za zagrevanje vode. Neki uređaji i sistemi koji štede energiju su isplativiji za instalaciju sa bojlerom.