Održivi procesi u građevinskoj industriji

Kao jedna od najvećih na svetu, građevinska industrija ima veliki obim posla koji prevazilazi nacionalne granice kada su u pitanju različiti procesi. U današnje vreme kada je omogućena trgovina i transport na internacionalnom nivou, a kada je sve vreći broj ljudi kojima je potrebno mesto za život, uticaj na životnu sredinu je sve veći.

Ova industrija se suočava sa mnogim pritiscima da pokuša da smanji svoj ekološki otisak i počne da primenjuje nove održive prakse koje omogućava sve veći razvitak i inovacije u oblastima inženjeringa. Mnogi naučnici rade na stvaranju novih tehologija kojima će pokušati da se istisnu takozvane ,,prljave tehnologije“.

Kada je u pitanju tradicionalni način izgradnje, najčešće podrazumeva visoku potrošnju raspoloživih resursa, kao i velike količine otpada i zagađenja. Iz tog razloga je potrebno da se izvrše neophodne izmene, poput korišćenja ekološki prihvatljivijih materijala, manja potrošnja energije, kao i smanjenje otpada.

Korišćenje održivih materijala

Ključni korak ka smanjenju negativnih uticaja na prirodu, jeste upravo korišćenje održivih materijala. Kada govorimo o standardnim građevinskim materijalima koji se inače koriste, prvi na pamet padaju beton i čelik. 

Ipak, dokazana je povezanost velikih emisija ugljen-dioksida tokom njihove proizvodnje, što iziskuje promenu. Drugi materijali, poput recikliranih ili nekih prirodnih resursa, mogu pomoći da se situacija poboljša.

Ovde govorimo o upotrebi materijala poput recikliranog drveta i bambusa, a kada je u pitanju izolacioni aspekt gradnje, proizvodi poput ovčije vune i konoplje su odlična opcija. Oni nude i ekološki prihvatljiviju komponentu, zajedno sa dugotrajnošću i boljom izolacijom.

Sledeća dobra opcija jesu upravo reciklirani beton i čelik, koji omogućavaju da se smanji količina otpada na deponijama, dok istovremeno smanjuju potrebu za novim sirovinama.

Ključna uloga stovarišta za eko-logistiku

Stovarišta igraju najvažniju ulogu u lancu snabdevanja, jer predstavljaju centralna mesta za skladištenje i distribuciju svih potrebnih materijala. Korišćenje mesta poput stovarišta omogućava da se procesi kao što su nabavka i transport mnogo bolje i efikasnije isplaniraju, kako bi se smanjio broj isporuka.

Kada se smanji broj isporuka, manja je i emisija ugljen-dioksida – zbog toga je ključ u lancu dopremanja upravo eko-logistika. Održiva stovarišta će se potruditi da imaju na stanju ekološki prihvatljivu robu, pa se na njima često mogu naći reciklirani beton, različite vrste ekološke izolacije, kao i prirodni proizvodi.

Pored te vrste robe, stovarišta mogu biti opremljena i savremenim sistemima za upravljanje energetskim procesima, kako bi se potrošnja bolje organizovala, a otpad značajno smanjio.

Centralizovana pozicija stovarišta omogućava da se vrši bolja kontrola nad time čime se trguje, kako bi se smanjila mogućnost da se zalihe gomilaju, a potencijalno ne budu potrošene.

Takva eko-logistika se može koristiti i digitalnim načinima za praćenje zaliha na stovarištima, kako bi se bolje organizovao i transport, tako da sveukupno budu manje emisije štetnih gasova.

Smanjenje otpada na gradilištima

Velike količine otpada su česte pri procesu izgradnje objekta, a reklo bi se i da su neminovne. Ipak, danas su moguće mnoge metode koje omogućavaju smanjenje njihove količine, pa samim tim i njihovog uticaja na životnu sredinu. 

Prvenstveno, kako ne bi bilo velikih količina ostataka drveta, plastike, čelika i betona, ključ je u boljem planiranju. Važno je da postoji precizno utvrđivanje potrebnih količina svih proizvoda, a potom i isplanirano naručivanje sa stovarišta, tako da se ne gomilaju zalihe i ne bacaju nepotrebni viškovi.

Ovde je važno spomenuti i recikliranje kao jednu od najkorisnijih metoda za smanjenje otpada, odnosno ponovno korišćenje materijala u njihovoj izmenjenoj formi. Takođe, ono što može pomoći jeste i bolja organizacija i segregacija na gradilištu, kako bi se smanjila količina otpada na samim deponijama. 

Projekti koji su energetski efikasni

Korišćenjem inovativnih tehnologija koje mogu povećati ukupnu energetsku efikasnost, može se značajno doprineti očuvanju prirode. Ovde se najviše misli na izolaciju koja je kvalitetna, odnosno kvalitetne prozore i vrata, ali i na pametne sisteme koji na bolje načine upravljaju energijom.

Za primer možemo uzeti zgrade koje su dizajnirane po principu pasivne gradnje, a koje podrazumevaju korišćenje prirodnih izvora energije, kao što je sunčeva svetlost i vetar, a sve u svrhu smanjenja potrebe za korišćenjem veštačkog grejanja i klime.

Sve je veća zastupljenost i solarnih panela, koji su pravo inovativno rešenje za grejanje, dok su u razgovoru često i vetroturbine koje omogućavaju generisanje sopstvene energije. 

Koncept zelene gradnje

Sa drugačijim pristupom izgradnji i dizajniranju zgrada, koncept zelene gradnje takođe ima cilj da se što više smanje negativni efekti ove industrije. Sveobuhvatno se bavi svim prethodno navedenim stvarima kako bi ostvario sopstvene ciljeve.

Bazira se na implementaciji inovativnih tehnologija koje smanjuju potrošnju resursa. Kada se sva ova načela sprovode u delo, poboljšava se i kvalitet života svih stanovnika, jer se stvaraju prostori od materijala koji su istovremeno dobri i za prirodu i za ljude koji u njima borave.