Za emocionalnu dobrobit i zdrav razvoj deteta, veoma je važno obezbediti mu okruženje u kojem će se osećati sigruno, ali i stimulisano da se aktivira, učestvuje i obogaćuje svoju ličnost.
Deca uče kroz igru, socijalizaciju i istraživanje, pa je potrebno pružiti im sve to od malih nogu. Kroz raznovrsne zanimljive igre, lakše pamte detalje, a putem socijalizacije stiču emocionalnu inteligenciju.
Takođe, potrebno je pustiti ih nekada da sami istražuju, jer će na taj način najbolje naučiti potrebne lekcije na ličnom primeru. Pored porodice, i šire okruženje ima ulogu da obogati dečije iskustvo, pogotovo kada je u pitanju aspekt socijalizacije.
Sveukupno, mališane treba podržavati i podsticati na razvitak u svakoj situaciji, pa tako treba razvijati i njihove sklonosti i talente, čim se primeti interesovanje sa njihove strane.
Sigurna i podržavajuća porodična atmosfera
Mnoge prvobitne obrasce deca uče upravo u sopstvenom domu. Uglavnom to bude nesvesno, pa je potrebno pružiti im primer dobrog ponašanja. Prvenstveno, mališani se moraju osećati prijatno i slobodno u svojoj kući.
Kada redovno pričate sa njima i iskreno ih slušate, daćete im podsticaj da slobodno iskazuju svoje misli i osećanja, pa će brže steći i emocionalnu inteligenciju i postati svesniji. Uvažavajte njihovo mišljenje, kako bi izrasli u samopouzdane osobe.
U današnjem svetu je jako teško kada su roditelji zauzeti oko svoje profesionalne karijere i trpe pritiske sa svih strana. Tada je nemoguće biti u potpunosti posvećen roditelj koji je uvek prisutan, ali vredi potruditi se u trenucima kada ste zajedno da to vreme bude kvalitetno.
Strukturisano obrazovanje koje pružaju privatni vrtići
Posle porodice, veoma važna vaspitna institucija su upravo vrtići. Ovde privatni vrtići igraju značajnu ulogu pri pružanju i stukturisanog obrazovanja svoj deci koja ga pohađaju.
Važna činjenica u vezi privatnih vrtića, jeste to što uglavnom nude manje grupe, pa možete biti sigurni da će mališani dobiti svu potrebnu pažnju. Kroz programe koji su stručno i pažljivo osmišljeni, vaspitačice u privatnim vrtićima uče decu brojeve, slova, kao i osnovne naučne pojmove.
Naravno, kao centar za sekundarnu socijalizaciju, privatni vrtići omogućavaju im da bolje razvijaju socijalne veštine, tako što će se igrati i razgovarati sa svojim vršnjacima. Privatni vrtići predstavljaju mesto koje pruža sveobuhvatnu brigu i edukaciju, pa tako neki od njih nude i različite časove umetnosti, plesa, muzike ili sportskih aktivnosti.
Boravak u prirodi
U sklopu privatnih vrtića je moguće da mališani provode vreme i u prirodi, odnosno dvorištu koje je ograđeno. Tu mogu više putem igre istražiti svet oko sebe i podeliti to iskustvo igre sa vršnjacima.
Iako deca deo vremena u privatnim vrtićima provode napolju, potrebno je da ih i roditelji vode u parkove ili na igrališta, kako bi što kvalitetnije provodili svoje vreme. Boravak u prirodi je važan za njihovo psihofizičko zdravlje i razvoj, pa tako kroz direktan dodir sa prirodom uče o biljkama i životinjama.
Kroz stvaranje odnosa sa prirodom, postaju više empatični za druga živa bića, ali i za prirodu u celini. Tada uče kako je potrebno brinuti o životnoj sredini i ne zagađivati je, ali se i osećaju slobodnije, trče, igraju se i udišu svež vazduh.
Fizička aktivnost i timski sportovi
Fizičko, emocionalno i socijalno blagostanje su tri važne stvari koje deci, ali i odraslima, donosi fizička aktivnost. Kada smo malopre pričali o tome kako je za psihofizički razvoj mališana bitno provođenje vremena u prirodi, to je važilo i za odrasle.
Fizičkom aktivnošću se telo aktivira, a u kombinaciji sa boravkom u prirodi, maksimalno se otklanjaju efekti stresa, koji negativno utiču na raspoloženje roditelja. Kako biste detetu pružili najbolju verziju sebe, potrebno je da nekad zastanete i gledate svet njegovim očima.
Pored standardne slobodne fizičke aktivnosti, ono se može još više socijalizovati i naučiti drugim veštinama ukoliko trenira neki timski sport. Fudbal, košarka, odbojka, rukomet, samo su neki od najpopularnijih, ali učešće u bilo kojem podstiče mališane da sarađuju, bolje komuniciraju, ali i da budu bolji lideri.
Kreativne i umetničke radionice
Kada je dete malo, važno je davati mu neke smernice, odnosno otkriti mogućnosti šta sve može da radi i čime da se bavi. Ukoliko nije sklono sportu, možda će biti umetnosti, ili obrnuto. Na roditeljima je da prepoznaju određene kvalitete i talente i pomognu mu da stekne pravac.
Tako, možete ga podstaći na brojne kreativne aktivnosti, kao što su muziciranje, ples, slikanje i crtanje, kako bi se ono potencijalno pronašlo u nekoj od njih.
Takođe, mališani koji su više ekstrovertni, možda mogu imati sklonosti ka glumi i javnom nastupu, pa uvek postoji mogućnost da se zaljube u tu vrstu performansa ukoliko ga odvedete na neku vrstu dečije predstave, kojih uvek ima na repertoaru.